Пропоную обговорювати тут більш-менш нові історичні дослідження. Нещодавно прочитав книжечку Катерини Диси - "Історія з відьмами. Суди про чари в українських воєводствах Речі Посполитої ХVII - XVIII століття" - К., "Критика", 2008 - 302 с.. Назва мене, треба сказати, заінтригувала. Втім, по прочитанні не зміг приховати певного розчарування - чимала частина книги (близько половини) здалася мені вторинною. Воно то, мабуть і потрібно, щоб ввести читача в курс справ, але здалося чимось банальним і аж надто затягнутим. Окрім того якесь почуття джерельної пустоти викликало часте використання одних і тих самих сюжетів в різних ракурсах (втім, авторка пояснює це складністю пошуку документів, а Наталія Яковенко обіцяє читачам, що в майбутньому з"являться нові дослідження "послідовників"). А ось останню частину книги прочитав із задоволенням, смакував кожне слово. Одразу видно, що це той авторський матеріал задля якого і писалася вся книга. Та  все ж таки, як на мій погляд, результати дослідження авторки більш гармонійно дивилися у вигляді статті: http://history.org.ua/JournALL/socium/6/7.pdf . Я не хочу заперечити своїм дописом значення цієї монографії для української історичної науки, і чудово розумію, що стаття не могла вмістити всього того, що мало прозвучати, але гадається, що книжка тільки б виграла від того, якби була трохи коротшою.