Хотілось би підійняти тут дражливе і наболіле питання - якою має бути історія (а отже і чим має займатися історик) - чи вона має існувати для "обраних", чи для широких верств суспільства? Хотілось би наголосити тут, що в даному разі мова йде не тільки і не стільки про науку (про це треба говорити окремо), а загалом про Історію з великої літери. Думаю, будь-який історик розуміє, що він кревно зацікавлений в тому, щоби увага широкого загалу була прикута до минулого. Але як це зробити? Погодьтеся, сьогодні це не зовсім так (веду мову про Україну). Звичайно, є багато людей, котрі ніколи не будуть цікавитись минулим, і є люди в яких до цього потяг, але є й такі, які цікавляться час від часу - вони і є нашою аудиторією. Така людина відсахнеться від закритої касти істориків, але можливо прочитає цікаво написану статтю на історичну тематику, подивиться цікавий історичний фільм чи передачу, пограється в комп"ютерну гру, погортає комікс і т.д. Ви, мабуть, помітили, що центральне слово тут "цікаве". Що ж під ним приховується? Мені гадається, що тут українські історики не використовують величезний потенціал. Під цікавим треба розуміти: по-перше невідоме (коли мова йде про маловідомі речі і виникає інтрига від того, що спостерігач сам стає так би мовити першовідкривачем); по-друге близьке саме цій конкретній людині (а отже коли мова йде не про загальнодержавну історію, а про історію безпосередньо її міста чи селища; коли мова йде не про людину як частину мас, а як про особистість; коли мова йде про побут людини, про те що її оточує, коли вона може порівняти себе із людиною минулого); по-третє - ігрове (коли людина може відчути присмак пройдешнього, побачити інший світ). З усього наведеного, як мені здається, має стати зрозумілим, що історики просто-таки мусять розвивати соціальну і регіональну історію (і інші напрямки, чим більше, тим краще), але історія не повинна нав"язуватися згори. Чудово було б, якби в Україні існували різні проекти, які б єднали істориків з людьми. Наприклад, свій телевізійний канал. Я собі, наприклад, чудово уявляю який-небудь "Ентер хісторі", де були б передачі на різну тематику (туризм по історичним місцям; історичні битви; загадки історії; дискусії і круглі столи). Які є пропозиції щодо подібних проектів або що вам про них відомо?